CEZA AVUKATI -AĞIR CEZA AVUKATI ZEKİ BULGAN

Ceza infaz indiriminde son durum ne? AK Parti’den son dakika ceza infaz düzenlemesi açıklaması

Ceza infaz indiriminde son durum ne? AK Parti’den son dakika ceza infaz düzenlemesi açıklaması

Geçtiğimiz yıldan bu yana zaman zaman gündeme gelen ceza infaz düzenlemesi çalışmalarında sona geliniyor. Yapılan çalışmanın kapsamına göre infaz indirimiyle ilk etapta 30-40 bin hükümlünün serbest kalacağı öngörülüyor. Kimleri kapsayacağı ve diğer detayları belli olmaya başlayan ve kamuoyunda farklı isimlerle de bilinen ceza infaz düzenlemesi hakkında AK Parti’den önemli bir son dakika açıklaması geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, İnfaz düzenlemesine ilişkin oldukça kritik bilgiler verdi. İşte, cezaevlerinde bulunan binlerce mahkum ile mahkum yakınını ilgilendiren ceza infaz düzenlemesinin ayrıntıları ve AK Parti’den gelen son açıklama…

  • Yazdır
  • AYazı Tipi

1

Ceza infaz düzenlemesinde hareketli günler yaşanıyor. Aylardır gündemde olan konu corona virüsü salgını nedeni ile son haftalarda yeniden yoğun şekilde gündemde yer tutmaya başlamıştı. Söz konusu ceza infaz düzenlemesinden ayrıntılar da belli olmaya başladı. Yapılan hesaplamalara göre infaz indirimiyle ilk etapta 30-40 bin hükümlü serbest kalacak. Peki, ceza infaz indiriminde son durum ne?

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden ceza infaz düzenlemesinde artık sona geliniyor. AK Parti kurmaylarının üzerinde çalıştığı ve muhalefet partileri ile de detaylarını paylaştığı düzenlemede belli başlı konular revize edilerek son şekli veriliyor. Hangi suçları ve kimleri kapsayacağı şimdiden şekillenen ceza infaz düzenlemesinde son aşama ise TBMM’de olacak. Düzenlemenin Meclis’te kabul edilesi halinde pek çok mahkuma tahliye yolu açılacak. İşte, ceza infaz indiriminde son durum ve düzenlemenin kapsamı hakkında ayrıntılar…

2

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, infaz düzenlemesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır.” dedi.

“Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.” bilgisini veren Özkan, “Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir.” ifadelerini kullandı.

3

ADALET BAKANI KONUŞTU

ADALET BAKANI KONUŞTU 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz düzenlemesine ilişkin “Bizim de gözümüz kulağımız Mecliste. Çok gecikmeden Meclis gündemine gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Gül, düzenlemenin kaç kişiyi kapsayacağına dair, “Süreçte çok şey söylendi, doğrusunu Mecliste kanun teklifi verildiğinde, yasalaştığında göreceğiz.” dedi.

4

TBMM’ye bu hafta sevk edilmesi beklenen infaz düzenlemesine geçici madde konularak, açık cezaevlerinde kalan 70 bin mahkûmun, belli bir süreyle cezalarını evde çekmeleri planlanıyor.

5

Yapılacak düzenleme, halen açık cezaevlerinde kalan 70 bin kişiyi ilgilendiriyor. İnfaz düzenlemesinde, bu kişilerin belirlenen süreyle cezalarını evlerinde çekmeleri, salgın endişesinin ortadan kalkmasının ardından yeniden cezaevlerine dönmeleri planlanıyor. Ev hapsinin tüm koşulları bu kişiler için geçerli olacak. Açık cezaevlerine yönelik uygulama, 30 Mayıs 2020 tarihine kadar sürecek. Adalet Bakanlığı gerekirse, ev hapsi uygulamasını 2 ay daha uzatacak.

6

EV HAPSİYLE TAHLİYE

EV HAPSİYLE TAHLİYE 

Ancak infaz düzenlenmesinin hayata geçirilmesinde bu kişilerin cezalarının indirim oranları da yeniden hesaplanacak. Tahliye süreleri tutanların, ev hapsi sona erecek. Ceza süresi henüz dolmamış olanlar ise salgın geçtikten sonra açık cezaevine dönecek ve kalan cezasını burada çekecek.

7

SAYI 100 BİNİ BULABİLİR

SAYI 100 BİNİ BULABİLİR 

AK Parti kurmayları, yasal düzenlemede bulunan 75 yaş üstü mahkûmların cezalarını evde çekmeleri, hamile ve hasta mahkûmlara yönelik ev hapsi önerilerinin hayata geçirilmesiyle cezaevinden hızla çıkacak mahkûm sayısının 100 bini bulacağını hesaplıyorlar. Bu hesaplama, normal infaz düzenlemesinin hayata geçirilmesiyle tahliye olacaklarla daha artacak.

8

ÜÇTE İKİSİ ÇIKACAK

ÜÇTE İKİSİ ÇIKACAK 

Yapılan hesaplamalara göre infaz indirimiyle ilk etapta 30-40 bin hükümlü serbest kalacak. Kademeli olarak toplamda 100-130 bin kişinin tahliye edilmesi planlanıyor. Bu da halen 300 bin kişinin bulunduğu cezaevlerinin toplamda üçte iki oranında boşalması anlamına geliyor.

9

KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

KAPSAMI GENİŞLETİLDİ 

Öte yandan iktidar partisinin muhalefete seçenekli götürdüğü infaz düzenlemesi yeniden revize edildi. Cinsel istismar suçlarının kısmen de olsa af kapsamına girmesi önerisi, kamuoyundan tepki çekince geri çekildi. AK Parti içerisinde de buna itiraz edenler oldu. Bunun dışında ilk metinde kapsam dışı sayılan suçlardan bazıları infaz indirimine alınarak af genişletildi.

10

CİNSEL SUÇLAR KAPSAM DIŞI

CİNSEL SUÇLAR KAPSAM DIŞI 

Buna göre terör suçları, cinsel istismar suçları, kasten adam öldürme suçları ve uyuşturucu suçlarının bir kısmı af kapsamının dışında kalacak. Uyuşturucu kullanıcıları indirim kapsama alındı. Mükerrer işlenen suçlar da indirim kapsamına giriyor.

İnfaz çalışmasına ilişkin hazırlanan paketle ilgili olarak AK Parti hukukçularıyla Adalet Bakanlığı’nın yaptığı çalışma tamamlandı. Metnin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulması ve bu hafta içerisinde TBMM’ye verilmesi bekleniyor.Kaynak:
https://www.hurriyet.com.tr/galeri-ceza-infaz-indiriminde-son-durum-ne-41482340/