Avukat ve Ceza Avukatı Ayrımı ?

30 Kasım 2015by admin

Avukat ve Ceza Avukatı Ayrımı

Avukat hukuki sorunlar karşısında mümkün olduğu kadar yapıcı olmaya çalışmalıdır. Çünkü Suç denilince ceza avukatı olarak farklı bir çağrışım içerisine gireriz ancak vatandaş olarak düşündüğümüzde ise hepimiz öncelikle ürker ve bir dakika düşünürüz ancak günümüz toplumlarında suç alışageldik bir kavram olmuştur. İşte detaylar…

Avukat ve Ceza Avukatı Ayrımı

Avukat olarak hergün onlarca kişinin hukuki sorunlarını dinleriz ve de elimizden geldiğince sorunlara pratik çözümler üretme çabası içerisinde oluruz. Ancak bazen hukuki problemi olan şahısların haksız veya suçlu olduğunu gözlemleriz.

Bu durumda bu kişilerin davalarını alıp almayacağımz konusunda çelişki yaşarız. En azından iyi bir avukat savunmanın kutsallığı ilkesi uyarınca sorunlarını dinlediği kişi suçlu bile olsa adaletin tecelli edeceği düşüncesi ile kişiye suçuyla orantılı ceza verilmesi gerektiği düşüncesi ile sanığa yardımcı olabilmelidir.

Avukat hukuki sorunlar karşısında mümkün olduğu kadar yapıcı olmaya çalışmalıdır. Çünkü Suç denilince ceza avukatı olarak farklı bir çağrışım içerisine gireriz ancak vatandaş olarak düşündüğümüzde ise hepimiz öncelikle ürker ve bir dakika düşünürüz ancak günümüz toplumlarında suç alışageldik bir kavram olmuştur.Teknoloji çağında yaşadığımız şu günlerde özellikle ekonomik suçlar ve bilişim suçları daha da artış göstermektedir.Ceza avukatının bakış açısına göre suç nedir?Suç,hukuki bir değerin ihlali sonucu herhangi bir zarara yol açan eylemdir.Suç belli unsurların bir araya gelmesi sonucu oluşmaktadır.Bunlar maddi ve manevi unsurlar olarak ikiye ayrılır.

Suçun maddi unsurları;fiil,netice,fail,nedensellik bağı,konu,mağdurdur.Suçun manevi unsurları ise;kast,taksir,kast ve taksirin karışımı ve amaçtır.Burada bazılarının özellikle de ceza avukatının kulağına aşina gelen bir kavramdan;kasttan bahsedeceğiz.Kast;Suç konusu eylemin günlük yaşantımızdaki tecrübelere göre ortaya çıkarabileceği neticelerin bilerek ve isteyerek öngörülmüş olmasıdır.Örneğin bir kişiye karşı kin güdüyor ve onu öldürmek istiyorsunuz bu amaçla silahınızı ateşliyorsunuz ve o kişiyi vuruyorsunuz.

İşte burada öldürme veya yaralama kastı ile neticeye ulaşıyorsunuz.Kastın en sık karşılaşılan hali ise muhtemel kasttır.Muhtemel kast; Kişi suçun unsurlarının meydana gelebileceğini tahmin etmesine rağmen yinede suça konu eylemine devam ediyorsa ve eylemin gerçekleşmemesi yönünde bir çaba göstermiyorsa işte bu durumda muhtemel kast oluşmaktadır.

Kaynak;http://www.vacationwins.com/guncel/avukat-ve-ceza-avukati-ayrimi-h703.html

Faydalı Bağlantılar

Sorularınız İçin

Zeki Bulgan İstanbul Barosuna kayıtlı bir Ağır Ceza Avukatıdır.

Copyright © Zekibulgan.av.tr