Çocuğu istismar eden yandı-

5 Aralık 2015by admin

Çocuğu istismar eden yandı

Çocuğa cinsel istismar yasa taslağında suçluya ceza yağıyor. Suç ölümle biterse ağırlaştırılmış müebbet… İstismar girişimi ilk kez suç sayıldı. Saldırı otobüste ya da e-postayla ise ceza artacak

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çocuk istismarıyla ilgili “ağırlaştırılmış müebbet” talimatının ardından Aile ve Sosyal Politikalar ile Adalet bakanlıklarınca hazırlanan “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarı Taslağı’nın son haline SABAH ulaştı. Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında birinci madde olarak ele alınan tasarı ile sadece çocuklar değil, yetişkinlere yönelik istismar da kapsama alındı. Tasarıdan dikkat çekici maddeler şöyle:
ALT SINIR 15 YIL: Cinsel saldırı suçlarında 7 yıldan 12 yıla kadar uzanan cezalar, “en az 10 yıl” şeklinde düzenlendi. Eylemin çocuğa karşı işlenmesi durumunda ise alt sınır “15 yıl” olarak belirlendi. Suçun yetişkin tarafından işlenmesi de ağırlaştırıcı sebep olarak sıralandı. Bu durumda hapis cezaları 2 kat artarak 30 yıla çıkacak.
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET: Bir yetişkinin veya bir çocuğun istismar sonucunda bitkisel hayata veya ölümüne sebep olmanın cezası ise hiçbir indirim uygulanmadan “ağırlaştırılmış müebbet hapis” olacak.
TEŞEBBÜS DE SUÇ: Tasarı ile “istismara teşebbüs” de suç olarak tanımlandı. Buna göre, çocuklara yönelik cinsel saldırı girişimi 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Yetişkinlere yönelik sarkıntılık, istismar girişimleri ise 4 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Bu suçun plansız olarak yetişkinlere yönelik yapıldığında 4, çocuklara yönelik yapıldığında ise 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.
ENSEST İLİŞKİ: Çocuklara yönelik cinsel istismarı yapan kişinin çocuğun birinci derece yakınlarından biri olması (ensest ilişki) durumunda 12 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ayrıca, tecavüzün birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilmesi, üvey anne, üvey baba, evlat edinen, koruyucu aile, öğretmeni, kamu görevlisi eliyle gerçekleştirilmesi durumunda ceza yarı yarıya artacak.
FORTÇU VE E-TACİZCİ: İnsanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğunun bulunduğu alanlarda (otobüs, dolmuş, konser, kutlama vs.) yapılan istismar, taciz ve sarkıntılıkta cezalar yarı yarıya artacak. Yetişkin veya çocukların telefon, mail gibi kanallar veya internet üzerinden taciz etmek, herhangi bir şekilde fotoğraf, video gibi yöntemlerle teşhir etmek de verilen hapis cezalarının yarı yarıya artırılmasına neden olacak.
ŞİKÂYET ŞART DEĞİL: Mevcut kanunda cinsel saldırı suçunun ancak “mağdurun şikâyeti” üzerine cezalandırılacağı yer alıyor. Tasarı ise herhangi bir kişinin şikâyeti halinde sanığın cezalandırılmasını içeriyor. Bu durumda özellikle uğradığı saldırıdan utandığı, korktuğu için şikâyette bulunamayanlar için herhangi birinin ifadesi yeterli olacak. İstismar edip hüküm giyenler, mağdurun oturduğu ve çalıştığı yerleşim bölgesinde yaşayamayacak. Mağdurun bulunduğu alanlardan uzak duracak ve çocukla ilgili hiçbir işte çalışamayacak.
TECAVÜZCÜYE ZORLA TEDAVİ: Taslakta, çalışmalar yürütülürken sıkça tartışılan “hadım” ve “ilaçla tedavi”nin ipuçları da yer aldı. Cinsel saldırı ve tacizde bulunanlar “zorunlu” tıbbi tedaviye tabi tutulacak. Bu tedavinin ne tip bir ilaçla yapılacağı ise Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanacak yönetmelikle belirlenecek. Tasarı ile yargıda çocuk istismarında bir kıstas olan “ruh sağlığı bozulmuştur” raporu tamamen kaldırılıyor. Bu şekilde istismara uğrayanın ruh sağlığının da otomatikman bozulduğu kabul edilecek.Kaynak;http://www.sabah.com.tr/gundem/2014/05/06/cocugu-istismar-eden-yandi

Faydalı Bağlantılar

Sorularınız İçin

Zeki Bulgan İstanbul Barosuna kayıtlı bir Ağır Ceza Avukatıdır.

Copyright © Zekibulgan.av.tr