Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından idam tartışmaları yeniden alevlendi-Ceza Hukukçusu Avukat Zeki BULGAN

5 Aralık 2015by admin

Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından idam tartışmaları yeniden alevlendi

16 Şubat 2015 Pazartesi, 07:14:41Güncelleme: 09:57:33

Özgecan’ın annesi zanlıların idam edilmesini isterken, sosyal medyada “Katil Suphi Altındöken asılsın” kampanyası başladı

Hayati ARIGAN/HABERTÜRK

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye bu tür olaylar için idam cezasını geri getirmeyi tartışmalı” dedi. Aileyi ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da, “Bir bakan olarak değil ama bir anne ve kadın olarak şahsa karşı işlenen suçların cezasının idam olabileceğini düşünüyorum. Bunu gündemimize alabiliriz” şeklinde konuştu. Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de “Bakanlık dönemimde hazırlık aşamalarında benim de çalıştığım hadım etme cezası bu olayda uygulanmalı” ifadesini kullandı.

‘YETMEZ AMA, İDAM’

TBMM Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanı Alev Dedegil de, “O adamları getirip Kızılay Meydanı’na bırakacaksın. Bak gör neler olacak. Yetmez ama idam cezasının geri gelmesini istiyorum. O yavrumuzdan ziyade o katilin alacağı ceza teşhir edilmelidir” dedi. Dedegil yaptığı yazılı açıklamada “Cinsel saldırı suçları sadece bireye değil aynı zamanda topluma karşı da işlenmiş suçlardandır. Bu nedenle verilecek cezalar toplumun beklentisini karşılamalı, adalet duygusunu zedelememeli ve kamu vicdanını tatmin etmelidir” ifadesini kullandı.

‘MÜMKÜN DEĞİL’

Ceza Uzmanı Avukat Cesim PARLAK: Avrupa Birliği ile tam üyelik görüşmeleri yapan Türkiye’nin idam cezasını geri getirmesi mümkün değil. Mesele toplumda bu suç tiplerine hassasiyetin artmasını sağlamaktır.

‘İYİ HAL UYGULANMASIN’

Prof. Dr. Bahadır ERDEM: İdam cezası demokratik devletlerin ceza hukukunda reddedilen bir cezadır. Cezanın amacı suçluyu topluma kazandırmaktır. Ancak kadına ve çocuğa karşı işlenen suçlarda ceza verilirken hiçbir şekilde hafifletici neden uygulanmamalı, iyi hal indirimi yapılmamalı.

‘MEVCUT CEZALAR ADİL DEĞİL’

Ceza Hukukçusu Avukat Zeki BULGAN: İdam cezasının vahşice, canavarca hislerle işlenen, toplumu yaralayan suçlarda uygulanmasını düşünüyorum. İnfaz kanunumuzda bir kişi yüz kişiye tecavüz de etse, öldürse de yaksa da, yatacağı ceza 40 yıldan fazla değil. Bu adil bir ceza değil, müebbet hapis de yetersiz kalmakta.

Faydalı Bağlantılar

Sorularınız İçin

Zeki Bulgan İstanbul Barosuna kayıtlı bir Ağır Ceza Avukatıdır.

Copyright © Zekibulgan.av.tr