Yargıtay’dan örnek internet bankacılığı kararı

12 Haziran 2017by admin

Yargıtay’dan örnek internet bankacılığı kararı

Dijitalleşen dünyada paranın fiziki olarak hayatımızdan çıkmasıyla birlikte artık dolandırıcılıkların da neredeyse tamamı sanal dünyaya taşındı. Özellikle Türkiye’de duymaya alıştığımız telefonla yapılan dolandırıcılıklar haber olsa da aslında dünya genelinde dijital dolandırıcılık yani internet üzerinde uygulanan yasa dışı yöntemlerle dolandırıcılık olaylarına daha sık rastlanıyor.

Artık yaygın hale gelen internet bankacılığı, online alışveriş sistemleri internet korsanlarının saldırılarına karşı bir kale gibi korunuyor olsa da zaman zaman bu duvarlar aşılarak binlerce insan dolandırabiliyor.

Türkiye’de online harcamalar her geçen gün artıyor ancak dünya ortalamasına göre hala gerilerde olduğu için online soygunlara pek rastlanmıyor. Halen internet bankacılığına güvenmeyen orta yaş üzeri dediğimiz nesilden sonra kişisel finansal işlemlerde internetin kullanım oranının daha da artması bekleniyor.  Bu sürece gelen kadar hazır olması gereken sistemler ise sadece teknolojik sistemler değil… Ülkemizde hukuk sisteminin de dijital alanlardaki hukuksuzlukları muhakeme edebiliyor olması gerekiyor. Bu konuda sevindirici bir haber geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’dan geldi.

BANKA REDDETTİ, MAHKEME YARISINI ÖDETTİ

Şanlıurfa’da yaşayan bir vatandaşın kredi kartı bilgilerini bir şekilde ele geçiren dolandırıcılar, bu kişinin kredi kartı ile internet üzerinde  34 kez toplamda ise 6 bin 970 liralık harcama yaptı. Bu durumu fark eden A.K. isimli vatandaş kendisine gönderilen ekstredeki harcamaları yapmadığını iddia ederek bankaya başvuru yaptı. Ancak vatandaşın bankaya yaptığı başvuru banka yönetimi tarafından reddedildi. Ardından ekstresi ile Şanlıurfa 3. Asliye Mahkemesi’ne başvuran vatandaş kendisinin de mağdur olduğunu belirterek dava açtı. Kısa sürede sonuçlanan bu davada mahkeme kişiyi yarı oranda sorumlu tuttu ve dolandırıcılığa konu olan bedelin yarısını bankanın diğer yarısını ise vatandaşın ödemesi gerektiğine karar verdi.

YARGITAY: BANKA BİR GÜVEN VE İTİMAT KURUMUDU

Türkiye’de internet bankacılığına olan güvenin artması anlamında çok önemli olan karar ise Yargıtay 19. Daire Başkanlığı’ndan geldi.

Kararı ile bir önceki mahkeme kararını bozan Yargıtay, bankaların güven kurumları olduğunu, 3D Secure bilgileri ele geçirilen bir vatandaşın kişisel bilgilerini koruması anlamında bir kusuru olmadığı gerekçesiyle dolandırıcılığa konu olan tutarın tamamının banka sorumluluğunda olduğuna hükmetti.Kaynak:https://bilirmiydin.com/yargitaydan-o%CC%88rnek-internet-bankacilig%CC%86i-karari/

Faydalı Bağlantılar

Sorularınız İçin

Zeki Bulgan İstanbul Barosuna kayıtlı bir Ağır Ceza Avukatıdır.

Copyright © Zekibulgan.av.tr